Wczytuję dane...

Masaż krocza Pistoletem Sportowca przed porodem

Masaż krocza Pistoletem Sportowca przed porodem

Masaż krocza przed porodem Pistoletem Sportowca

Dla większości ciężarnych perspektywa naderwania czy przecięcia krocza jest powodem niepokoju i nawet strachu. Jednym ze sposobów który pomaga przygotować ciało kobiety do porodu i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia krocza jest masaż wykonywany przez fizjoterapeutę uroginekologicznego lub/i kobiety w ciąży lub poprzez automasaż masażerem wibracyjnym - Pistoletem Sportowca.

Krocze to obszar między tylną ścianą pochwy a początkiem odbytu (tzw. środek ścięgnisty).

Masaż krocza przez kobiety w ciąży jest nadal rzadko stosowany w Polsce. Warto poświęcić mu jednak nieco więcej czasu i wdrożyć ten mechaniczny sposób rozciągania tkanek krocza. Jest to ważny element całego procesu przygotowania kobiety do porodu, ponieważ jak wskazują badania naukowe regularny masaż zmniejsza ryzyko urazów krocza wymagających szycia.

Masaż wpływa na uelastycznienie, stymulowanie oraz rozluźnienie tkanek okolic pochwy. Masaż krocza sprawia, że w mniejszym stopniu odczuwane jest uczucie rozciągania czy bólu podczas porodu. Można go z powodzeniem wykonywać samodzielnie w warunkach domowych lub poprosić o to partnera. Szczególnie korzystne masowanie krocza wydaje się dla kobiet, które rodzą po raz pierwszy, kobiet po 30 roku życia oraz matek które doświadczyły w przeszłości rozdarcia krocza.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem masaży lub automasażu masażerem wibracyjnym - Pistoletem Sportowca skonsultować się ze swoim lekarzem i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań oraz udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który poinstruuje Cię jak prawidłowo wykonywać automasaż.

 

Masaż krocza: kiedy najlepiej zacząć?

Efektywność i oczekiwane efekty zależą od systematyczności wykonywania masażu korcza. Powinno się go zacząć od 30-34 tygodnia ciąży, codziennie po 5-10 min. najlepiej po kąpieli, kiedy tkanki są rozluźnione.

Masaż krocza: w jakiej pozycji najwygodniej?

Nie ma uniwersalnej pozycji do masażu ale kobiety preferują wygodne siedzenie z oparciem za plecami z ugiętymi nogami i stopami opartymi o podłoże.

Masaż krocza – jak to zrobić?

  • Umyj ręce łagodnym mydłem;
  • Przyjmij wygodną pozycję, rozluźnij mięśnie i zrelaksuj się;
  • Do masażu możesz użyć olejku naturalnego, dzięki któremu zmniejszysz ryzyko podrażnienia tkanek w wyniku tarcia;
  • Włóż palec np. kciuk około 2 cm do pochwy, delikatnie rozciągaj te okolice w kierunku odbytu. Powoli uciskaj ściankę pochwy i wykonuj ruch okrężny, zgodny ze wskazówkami zegara (od godz. 3 do 9 i z powrotem);
  • Masuj obszar między odbytem a wejściem do pochwy - środek ścięgnisty (masuj od zewnątrz i od wewnątrz. Możesz to robić poprzez uciskanie, rozcieranie lub ruchy okrężne);
  • Podczas masażu nie zapominaj o spokojnym oddychaniu, które pomaga relaksować mięsnie krocza;
  • Gdy pojawi się objaw pieczenia przerwij masaż i spróbuj ponownie kolejnego dnia;
  • Nie stosuj masażu w przypadku trwających infekcji grzybiczych czy bakteryjnych;
  • Podczas masażu krocza zadbaj o intymność, relaks i spokój.

W opracowaniu i rozluźnieniu krocza, oprócz automasażu przez kobietę oraz terapię wykonaną przez fizjoterapeutę bardzo dobrze sprawdza się popularne urządzenie do masażu jakim jest masażer wibracyjny - PISTOLET SPORTOWCA. Przyspiesza on rozluźnienie tkanek krocza, zmniejsza ich sztywność i bolesność. Dzięki podgrzewanej końcówce powoduje jeszcze mocniejsze przekrwienie, odżywienie stymulowanych okolic i rozluźnienie okolicznych tkanek. Pistolet Sportowca przyczynia się także do zmniejszenia zaparć oraz bolesnych miesiączek w późniejszym okresie po porodzie.

Dodatkowe korzyści stosowania masażu krocza:

  • Ograniczenie ryzyka nietrzymania moczu lub kału pojawiających się czasem jako powikłanie po spontanicznym rozdarciu;
  • Obniżenie ryzyka zakładania szwów. Nawet jeśli mama w ciąży odmówiła episotomii (nacięcia krocza), ale podczas porodu doszło do spontanicznego rozdarcia, u kobiet, które wcześniej wykonywały masaż znacznie rzadziej zachodzi konieczność założenia szwów. Mniejsze rozdarcia goją się bowiem samoistnie i nie wymagają szycia;
  • Wspomaganie gojenia. Dobrze ukrwione i elastyczne tkanki, nawet po przerwaniu, będą się lepiej goić i dawać mniejsze dolegliwości bólowe, co dla świeżo upieczonej mamy w pierwszych dniach opieki nad noworodkiem ma bardzo istotne znaczenie;
  • Redukcja dawnych blizn. W przypadku wcześniejszych porodów zakończonych cięciem lub rozdarciem krocza masaż jest pomocny w uelastycznianiu blizny powstałej w procesie gojenia się tkanek.

 

 dr Wojciech Kubasik